Menu Zamknij

Czym jest dom energooszczędny

W społeczeństwa polskim rośnie zainteresowanie ekologią oraz odnawialnymi źródłami energii. Jednym z najpopularniejszych trendów architektonicznych ostatnich lat są domy energooszczędne. Czym są takie obiekty, jakie elementy muszą zawierać, by mogły być tak określanymi? O tym wszystkim opowiadamy w poniższym artykule, zapraszamy do lektury!

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Jak sama nazwa wskazuje jest to obiekt o niższym niż standardowe zapotrzebowaniu energetycznym. Taki efekt można uzyskać poprzez zastosowanie specjalistycznych rozwiązań projektowych oraz technicznych. Dlaczego wzrasta zainteresowanie takimi obiektami? Odpowiedź jest prosta: z uwagi na ekologię oraz coraz wyższe ceny mediów, jakie przychodzi nam płacić – odpowiednio zaprojektowany dom pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewania wody oraz budynku.

Wszystko zaczyna się od projektu

Obiekty, które mają być “energooszczędnymi”, powstają na bazie ściśle określonych projektów. Przede wszystkim są to budynki o prostej, zwartej bryle pozbawionej dużej ilości ścian działowych – dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło może swobodnie przepływać po wnętrzu. Muszą być również odpowiednio usytuowane względem stron świata: pokoje użytkowe, gdzie spędza się największą ilość czasu, jak salon czy sypialnia, powinny się znajdować od strony południowej i mieć duże okna, co pozwoli na pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego.

Izolacja budynku

To drugi element, o którym trzeba pamiętać, decydując się na budowę domu energooszczędnego. Aby nie dochodziło do strat ciepła, ściany i fundamenty muszą być odpowiednio zaizolowane. Warto zwrócić również uwagę na montaż drzwi i okien; prawidłowo zainstalowane nie będą tworzyły tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie dochodzi do punktowego wychłodzenia na skutek różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Rekuperacja https://schule-weiler.de/letter-v/index.html , pompy ciepła i fotowoltaika

Chcąc, by dom był energooszczędny, trzeba zadbać o montaż zielonych źródeł energii. Pompy ciepła pobierają energię ze środowiska naturalnego np. z gruntu, powietrza lub wody i przekazują ją do wewnętrznych instalacji grzewczych. Nie zachodzi tu spalanie paliw kopalnianych i produkcja szkodliwego dla natury dwutlenku węgla. Rekuperacja pozwala na dostarczanie powietrza z zewnątrz i usuwanie zanieczyszczeń z tego znajdującego się już w domu, dzięki czemu zachodzi odzysk ciepła. Z kolei panele fotowoltaiczne produkują czysty, zielony prąd z promieniowania słonecznego.

Obiekt wyposażony we wszystkie te elementy oraz zbudowany zgodnie ze ścisłymi wytycznymi architektonicznymi można uznać za energooszczędny.