Menu Zamknij

Kiedy warto zainwestować w pompę ciepła

Pompy ciepła to bardzo funkcjonalne i ekonomiczne instalacje, które są montowane w coraz większej liczbie domów. Stosuje się je zarówno w zupełnie nowych, jak i modernizowanych budynkach, a urządzenia te są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych pieców węglowych oraz instalacji na gaz ziemny. Pompy ciepła są rozwiązaniem idealnym dla budynków energooszczędnych o małym zapotrzebowaniu na ciepło.

Pompa ciepła – zasada działania

Pracę pomp ciepła można podzielić na 3 etapy. W pierwszym z nich powietrze jest pobierane przez wentylator i dostarczane do parownika. Znajduje się tam niezamarzająca ciecz, której zadaniem jest odebranie ciepła od powietrza. Ogrzana ciecz przekazuje swoją energię cieplną czynnikowi chłodniczemu, który paruje nawet w bardzo niskich temperaturach. Pod wpływem ciepła czynnik wrze i w stanie gazowym trafia do sprężarki. Tam następuje wzrost ciśnienia, a tym samym wzrost temperatury czynnika https://qarshi.com/bokstaven-h/index.html , który może być przekazany do obiegu grzewczego. Przekazana energia cieplna może być wykorzystana zarówno do ogrzania wody grzewczej, jak i wody użytkowej.

Dla kogo pompy ciepła?

Pompy ciepła stanowią doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla budynków pozbawionych przyłącza gazowego. Oprócz tego swoje zastosowanie znajdą w domach, których właściciele chcą zadbać o ekologię. Pompy ciepła bowiem nie wytwarzają żadnych spalin, a tym samym nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Ponadto ważną informacją jest fakt, że można je zamontować niemal w każdym obiekcie. Pompy ciepła są wykorzystywane w głównej mierze przez osoby, dla których liczy się wygoda użytkowania oraz bezpieczeństwo. W przypadku tego typu instalacji nie ma ryzyka wybuchu, a sama eksploatacja jest niemalże bezobsługowa.