Menu Zamknij

Odpowiednia izolacja termiczna

Każdego roku rachunki za media rosną. By zapobiec stratom finansowym, warto zawczasu pomyśleć o odpowiedniej izolacji termicznej obiektu. Dzięki niej nie tylko poprawi się komfort cieplny w pomieszczeniach, ale i spadną wydatki, jakie comiesięcznie ponosimy z tytułu ogrzewania.

Ogrzewanie ścian i fundamentów

W odpowiednio zabezpieczonych przegrodach konstrukcyjnych https://italoptik.com/character-c/index.html , zgodnie z normami, współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić w tradycyjnym budownictwie od Ud=0, 036 do 0,045 W/(m.K), energooszczędnym oraz pasywnym zaś 0,15-0,20 W/(m.K). Nieprawidłowo wykonane ściany i fundamenty mogą prowadzić do dużych strat ciepła przeznaczonego do ogrzewania obiektu, a latem nie chronią przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza. Do ich budowy powinny być, jeśli to możliwe, wykorzystane materiały ciepłochronne, w innym wypadku trzeba zadbać o dobre zaizolowanie termiczne przegród – tu można wykorzystać naturalną wełnę mineralną bądź synestetyczny styropian. Oba te materiały pozwalają osiągnąć niski współczynnik przenikania ciepła i są łatwe w montażu.

Dach i inne ważne miejsca

Decydując się na wykonanie izolacji termicznej obiektu trzeba pamiętać o dachu, przez który, jeśli nie będzie on odpowiednio zabezpieczony, może uciekać sporo zgromadzonego we wnętrzu obiektu ciepła. W tym celu wykorzystuje się głównie wełnę mineralną lub też piankę PUR, które są paroprzepuszczalne, więc pozwalają konstrukcji “oddychać”, ich niekwestionowaną zaletą jest również to, że doskonale pochłaniają dźwięki. Innymi miejscami narażonymi na straty ciepła są narożniki oraz przestrzenie wokół drzwi i okien. Jeśli nie wiemy, którędy ucieka ciepło, warto przeprowadzić audyt energetyczny obiektu, który wskaże nam, gdzie izolacja termiczna jest za cienka lub nieprawidłowo założona.